Satışları %40 Artıran Ambalaj Tasarımları

ambalaj tasarim faydasi

Dünya çapında bir çok ünlü markanın ambalaj tasarımlarını yapan ve bu yolla işletmelerin kazançlarını arttırmayı hedefleyen Designalytics Şirketi’nin her yıl düzenlediği ambalaj tasarım yarışması Designalytics Effectiveness Awards’ın kazananları, markalarının tasarımlarını geliştirerek gıda, içecek ve kişisel bakım kategorilerinde pazar kazanımları elde etmeyi planlıyor.

Her ne kadar bir tasarım yarışması olsa da ödüller sadece “güzel” görünen ambalajlarla ilgili değil. Yarışmanın değerlendirmesi tamamen son kullanıcıdan alınan verilere odaklı olup, nicel tüketici testleri ile kazananlar belirleniyor.

İşte bu yarışmanın önceki yıllarda kazanan tasarımları markaların satışlarında %40’a kadar artış yaşanmasını sağladı.

İşte o tasarımlar:

1. GoodPop Dondurma Ambalajı

dondurma ambalaji tasarim

Üretici firma: GoodPop

Ambalaj Tasarımını Yapan Ajans: Interact Brands

Sağlıklı dondurulmuş gıda üreticisi GoodPop, 2020 yılında düzenen Designalytics Effectiveness Awards yarışmasında tasarladıkları dondurma ambalajı ile 1.’lik Ödülü aldı. Markanın yeniden tasarlanan ambalajı 2021’in başlarında piyasaya sürüldü.

GoodPop’un yeniden tasarımının başarısının anahtarları, daha cesur davranmaları oldu. En başta, tadı öne çıkaran fotoğraflar kullanılması ve paketin ön yüzünde öne çıkarılan ürünün güçlü yanları ürünün cezbedici yanlarını görünür kıldı. Ayrıca marka bilinirliğini arttırmak için logo ve isim daha okunaklı hale getirildi. Bu sayede satışları bir önceki yıla kıyasla %40 oranında artmış oldu.

Buna ek olarak, Designalytics’in yapmış olduğu anket, bu dondurmayı tercih eden müşterilerin %75’inin yeniden tasarlanan ambalajı bir öncekine tercih ettiğini gösterdi.

2. Oikos Meyveli Yoğurt Ambalajı

meyveli yogurt tasarim

Üretici firma: Danone

Ambalajı Tasarlayan Ajanslar: Beardwood&Co. ve Danone Design

Danone’nin Oikos adıyla ABD pazarında satışa sunduğu meyveli yoğurt için yapılan yeni ambalaj tasarımında modern bir yazı fontu ve ultra gerçekçi 3 boyutlu gıda fotoğrafları içeren şık plastik kaplar kullanıldı. Tasarım görsel olarak meyveleri öne çıkarırken rakiplerinin daha ağırbaşlı ve sade ambalaj tasarımlarıyla keskin bir tezat oluşturdu. Bu markanın raflarda diğer ürünlerden kolaylıkla ayırt edilmesini ve meyve görselleriyle doğallık hissinin pekişmesine neden oldu.

Designalytics’in araştırmasında tüketicilerin %81’i bu yeni tasarımın “harika bir tada sahip” düşüncesini önceki tasarıma kıyasla daha iyi ifade ettiğini söyledi.

Satış rakamları da aynı şekilde dikkat çekiciydi. Yeni tasarımın lansmanından önceki dokuz ayda satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %18 daha düşüktü. Ancak lansmandan dört ay sonra satışlar %7 oranında arttı.

3. Dove Men+Care Kozmetik Ambalajları

kozmetik ambalaj tasarimi

Üretici firma: Unilever

Ambalajı Tasarlayan Ajans: Force Majeure

Unilever’in Dove Men+Care kişisel bakım ürünlerinde kullandığı kozmetik ambalajlarını yenileme yaklaşımı, daha sade ve daha etkili bir tasarıma karşı alışılmış marka görünümünü de dengeleyen dikkatli bir yaklaşımdı.

Sonuçta, tasarımın sade tutulduğu ancak daha fazla renk kullanılan ve bazı açıklayıcı metinlerin eklendiği bir tasarım ortaya çıktı. Örneğin duş jeli ürünlerinin yeni tasarımında “nemlendirici” ve “ferahlatıcı” gibi sıfatlar ve “1 numaralı dermatolog tavsiyesi” iddiası yer alıyor.

Yeni tasarımın piyasaya sürülmesinden sonraki 26 hafta içinde satışları takip eden Unilever, satışların bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 arttığını tespit etti.

4. Hershey Çikolata Ambalajı

cikolata ambalaji tasarim

Üretici firma: The Hershey Co.

Ambalajı Tasarlayan Ajans: Soulsight

1951’den bu yana neredeyse hiç değişikliğe uğramamış olan ikonik Hershey’s çikolata ambalajının tasarımının güncellenmesi, marka adına çok ciddi bir karardı. Fakat sonucunda, Hershey ve Soulsight, markanın onurunu koruyan ama aynı zamanda tasarıma canlılık katan yeni bir ambalaj tasarlamanın yolunu buldu.

Sonuç, biraz daha küçük olsa da tanıdık Hershey’s logosuna sahip bir ambalaj ve iştahı artıran gerçekçi ürün fotoğraflarının eklenmesi oldu.

Klasik tasarımı etkili bir şekilde güncelleyen bu yaklaşım, lansmanı takip eden dokuz ay boyunca satışları bir yıl öncesine kıyasla %9,1 oranında artırdı.

5. Country Archer Kurutulmuş Et Ambalajları

et ambalaj tasarim

Üretici firma: Country Archer Provisions

Ambalajı Tasarlayan Ajans: Interact Brands

Country Archer Provisions, pazarda başarılı olmasına rağmen, pazar araştırması sonucunda marka hatırlanabilirliğinin ve bilinirliğinin düşük olduğunu tespit etti.

Doğal beslenen sığırların kurutulmuş etlerini pazarlayan marka, markalarındaki bu olumsuz durumu değiştirmek için yeni bir logo tasarımı, tat konusunda cezbeden yakın çekim fotoğraflar ve tüketicilerin markanın tatları arasında farkları anlamasına yardımcı olan renk çeşitleri içeren yeni bir ambalaj tasarımı gerçekleştirdi.

Yeni tasarımın piyasaya sürülmesini takip eden 26 hafta içinde satışlar %28 gibi yüksek bir oranda arttı. Bu metrik, bir önceki yılın büyüme oranının neredeyse iki katıydı.

6. Icelandic Provisions Yoğurt Kabı

yogurt kabi tasarim

Üretici firma: Icelandic Provisions

Ambalajı Tasarlayan Ajans: Turner Duckworth

Premium segmente konumlanan skyr yoğurt ürününe yeni tüketiciler çekmeyi hedefleyen Icelandic Provisions, yıkıcı bir etki yapabilecek bir yoğurt kabı tasarımı oluşturmak için Turner Duckworth ile çalıştı.

Viking gemisi şeklindeki yeni logo ürünün tek görsellik bir özeti gibi iken kullanılan canlı renkler yeni ambalajın çekiciliğini arttırdı.

Designalytics, lansmanın ardından satışların %6,4 arttığını bildirdi. Buna ek olarak, lansman sonrası ilk altı ayda satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %16 arttığı duyurdu.

7. La Mexicana Sos Kabı

sos kabi tasarimi

Üretici firma: Lakeview Farms

Ajans Cornerstone Strategic Branding

Lakeview Farms, La Mexicana adıyla satışa sunduğu salsa sosu markasının yeni bir sos kabı tasarımına ihtiyacı olduğunu fark etti.

Yeni tasarım, markanın tanıdık horoz logosunun boyutunu iki katına çıkararak paketin önüne ve kapağına yerleştirdi. Tasarımcılar ayrıca markanın adının yazı tipini değiştirdi ve büyüttü. Ayrıca, eski ambalajın ön yüzünde yer alan çeşitli iddiaları da karışık bir görünüme yol açtığı için yan taraflarda bulunan açıklama kısımlarına aldı.

Satış verileri, yeni tasarımın kayda değer bir iş çıkardığını ve satışlardaki düşüş eğilimini tersine çevirdiğini gösteriyor. Öncesinde -%8 olan trend, tasarım sonrasında +%15 olarak değişti.

Görüleceği üzere ambalaj tasarımı bir markanın piyasada tutunmasına büyük etki sağlıyor. Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanında ambalaj malzemeleri kullanan bir çok firma tasarımları için bilimsel metotlar ile sıkı bir çalışma gerçekleştiriyor.

Bu amaçla kullanılan Eye Tracking yöntemi hakkında blog yazımızı okumak için tıklayınız: Eye Tracking Nedir?

Ambalaj tasarımında dikkat etmeniz gereken konuları öğrenmek için tıklayınız: Ambalajın Tarihi ve Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıcakla Kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı aç
1
Soruların mı var?
Scan the code
Buraya tıklayarak detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz!