Günümüzde şirketler ürünlerini raflarda sergilemek için çok çeşitli maddelerden üretilmiş çok çeşitli ambalajlar kullanıyor. Plastik ambalajlar ise en çok kullanılan ambalajların başında geliyor. Şirketler raflardaki rekabette öne geçmek için plastik ambalajlarını çeşitli baskı yollarıyla özelleştiriyorlar. IML baskı da uzun yıllardır ambalajların özelleştirilmesinde kullanılan en pratik ve çekici yollardan biri olarak görülüyor.

IML Nedir?

“Kalıp içi etiketleme” anlamına gelen “in mould labelling” kelimelerinin ilk harflerin birleştirilmesiyle türetilmiş olan “IML”; baskıda kullanılacak etiketin enjeksiyon kalıbının içerisinde plastik ambalaja gömüldüğü ve her geçen gün daha fazla işletmenin tercih ettiği bir etiketleme tekniğidir.

IML Baskı Nasıl Yapılır?

Kalıp içi etiketleme (IML) diğer etiketleme tekniklerinden çok daha farklıdır. Kalıp içi etiketler (IML etiketleri) kalıplar kapatılmadan önce IML robot sistemleri ile kalıbın içerisine konulur. Kalıplar kapatıldıktan sonra kalıbın içerisine erimiş Polipropilen enjeksiyonu gerçekleştirilir. IML etiket üretilen plastik ürünün dış çeperine eriyerek yapışır. Bu işlem neticesinde yüksek baskı kalitesi ile üretilmiş nihai ürün elde edilmektedir. IML baskı nasıl yapılır?  

IML Baskıda Nasıl Bir Etiket Kullanılır?

IML (kalıp içi etiketleme) teknolojisinde kullanılan etiket genellikle, PP (Polipropilen) hammaddeden imal edilir ve ofset baskı yoluyla renklendirilir. Polipropilen’in yüksek sıcaklıklara dayanabilen bir hammadde olmasından ötürü sıcak enjeksiyon kalıbının içerisinde bozunmadan kalabilir. Polipropilen hakkında daha detaylı bilgiye ”Polipropilen Nedir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.  

IML Baskı Kullanımının Avantajları Nelerdir?

  • Kalıp içi etiketlerin(IML Etiketler) ve üretilen plastik ürünün hammaddesi aynıdır. Bu sayede ürünün geri dönüşümü kolay olur. Çevreci bir yöntemdir.
  • IML etiketler bulunduğu plastik ürünün aşınma ve sıcaklık direncini yükseltir.
  • IML etiketler bulunduğu plastik ürünün su geçirmeme özelliğini iyileştirir.
  • IML etiketleme plastik enjeksiyon ile aynı anda gerçekleşen bir etiketleme yöntemi olduğu için zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.
  • Poliproilenden üretilen IML etiketler parlak bir görünüme sahip olur ve göz alıcıdır. Ürünlerin satışlarında pozitif etkiye sebep olur.
  • IML etiketleme IML robot sistemleri sayesinde el değmeden, hijyenik bir etiketleme sağlar.

dkk2100 4 blogplastik yüzeye baskı

   

Sonuç Olarak

IML tekniği ile üretilmiş ambalaj ürünleri, çok çeşitli ürün tasarım olanağı sunmaktadır. Maksimum görsel reklam ve bilgilendirme alanları, çok farklı hacim seçenekleri ile sektörel çeşitliliğe sahiptir. Sizde işletmeniz için IML baskılı özel tasarım ambalaj çözümleri arıyorsanız bizimle sağ altta bulunan WhatsApp butonundan veya info@divanambalaj.com e-posta adresinden iletişim kurabilirsiniz. plastik üzerine sıcak baskı ve plastik üzerine baskı yapan firmamızdan plastik enjeksiyon fason baskı fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

IML Nedir? IML Baskı Nasıl Yapılır?” te bir düşünce

  1. Pingback: İşletmenize Uygun Ambalajı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? • Divan Ambalaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir