Paket servis için ambalajlama yapmak ve bu ambalajlar ile ürünü sorunsuz bir şekilde ürünleri teslim etmek oldukça zorlu bir iştir. Bu nedenle, güvenli ve sızdırmaz bir paketleme yapmak son derece önemlidir. Yemek kapları diğer kutulara kıyasla bazı farklı özelliklere sahiptir. Paket servis kapları karton, plastik, polietilen, alüminyum vb. maddeler kullanılarak üretilir, bu nedenle özellikleri üründen ürüne değişir.

Sızdırmaz Plastik Kaplar

Bu tür ambalajlar gıda ürünleri için büyük ölçüde güvenlik sağlar. Polietilen ve Polipropilen en çok kullanılan üretim malzemeleridir. Bu kutular genellikle sağlam kilitli kapak mekanizmasına sahiptir Bu düşük maliyetli sert kaplar içerisinde bulunan ürünü güvende tutar ve gideceğe yere kadar sorunsuz gitmesini sağlar. Kilitli kutuları açmanın tek yolu kilit kısmını kırmaktır. Kilit kırıldığında kabın daha önce kullanıldığı anlaşılır. Bu da müşteriye “ilk ben açıyorum” düşüncesi vereceği için güven hissiyatını arttırır. Ayrıca polietilen ve polipropilen geri dönüştürülebilir plastik hammaddeleridir. Bu sayede kaplar geri dönüştürülebilir veya tekrar kullanılabilir.

Bölmeli Yemek Kapları

Farklı yemeklerin birbirine karışması tüm yemeği mahvedebilir. Bu yüzden bazen bu farklı gıda maddelerini ayrı tutmak önemlidir. Bu nedenle çok bölmeli yemek kapları kullanmak en iyi seçenektir. Bu kutular yiyecekleri olması gerektiği gibi ayrı şekilde tutar. Genellikle sıcak yemek veya kebap için paket servis hizmeti verilen işletmeler tarafından tercih edilen kaplardır.

bolmeli sicak yemek kap

Mikrodalga Kapları

Bazen işletme ne kadar uğraşırsa uğraşsın, yiyecekleri doğru zamanda doğru sıcaklıkta teslim etmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle, mikrodalga fırın için üretilmiş paket servis kutuları kullanmak mantıklı bir çözüm olabilir. Böylece yemeğiniz alan alıcılar ihtiyaç duydukları gibi ısıtabilirler.

5 pp 2
Polipropilen Simgesi

Müşteriler konforu sever. Yiyecekleri mikrodalgaya dayanıklı kutularda teslim alarak, yemeklerini doğrudan bu kaplarda ısıtabilirler. Dolayısıyla mikrodalga kapları, müşterilerin sıcak bir yemek yemelerini ve daha sonra bulaşıklar ile uğraşmadan evde hızlı ve etkili bir şekilde karınlarını doyurmalarını mümkün kılar.

Kullanılan kapların mikrodalgada kullanılmaya uygun olup olmadığına bilmek önemlidir. Örneğin, alüminyum kapların mikrodalgada kullanımları yangına neden olabilir. Fakat polipropilenden üretilmiş kaplar mikrodalaya tamamen uyumludur. Polipropilen ürünlerin altında içinde ”5” rakamı bulunan  bir halka bulunur. Bu sayede hangi kapların mikrodalga için uygun olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Kraft ve Kağıt Kaplar

Polietilen ve aliminyum kapların aksine kraft, karton ve kağıt kaplar son derece çevre dostudur ve biyolojik olarak kolayca doğada çözünür. Bu da hem çevre hem de marka imajı üzerinde olumlu bir etki bırakır. Bu düşük maliyetli ambalajlar, yemeklerinizi yakın çevreye ulaştırmak için kullanışlıdır. Tek dezavantajları içerisindeki sıvı ürünleri sızdırma risklerinin bulunması ve kolayca ezilmeleridir. Bu yüzden sızdırmaz bir kapağa sahip karton kaplar tercih etmeye özel göstermelisiniz. Genellikle bu kategoride karton çorba kaseleri en çok tercih ürünlerdir. Çorbalar dökülmeye müsait ürünler oldukları için ambalaj tercih edilirken özellikle dikkat edilmelidir.

Köpük Kaplar ve Tabaklar

Köpük kap ve tabaklar kendinden kapaklı veya kapaksız olarak satılabilir. Bölmeli çeşitleri de vardır. En büyük avantajları sıcak tutabilmeleri ve hafif olmalarıdır. Fakat çevreye son derece zararlılardır ve geri dönüştürülemezler. Ayrıca sıvı taşımaya uygun değillerdir. But, kebap, et gibi katı gıda maddelerinde paket servis kabı olarak kullanabilir.

Biyoplastik Ambalajlar

Bu yeni trend ambalajlar tamamen biyolojik olarak parçalanabilir ürünlerdir. Tamamiyle geri dönüştürülebilir veya doğada çözünebilir doğal bileşenlerden oluşturulurlar.Sıvıları sızdırmaz şekilde üretilirle. Genellikle smoothie, milkshake bardağı gibi soğuk ve sıvı ürünlerde kullanılırlar. Biyoplastikler, petrol bazlı plastiklere bilinen en iyi alternatifdir.  

Biyoplastikler, piyasadaki petrol bazlı plastiklere kıyasla gezegenimiz için yadsınamaz derecede daha olumludur, bu nedenle özellikle Avrupa’da her geçen gün kullanımı artmaya devam etmektedir fakat ülkemizde henüz bu konuda yeterli atılım yoktur.

Bu yazımızda sizlere en çok bilinen paket servis kaplarının neler olduğunu paylaştık.

Divan Ambalaj, plastik, kağıt ve karton kap, kova üreticilerindendir ve piyasadaki en çekici ve kullanışlı paket servis kaplarını yıllardır Dünya’nın dört bir yanındaki müşterilerine ulaştırmaktadır.

Ambalaj malzemelerimiz hakkında daha fazla bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir