Göz Takibi ile Ambalaj Tasarımı Nedir?

Eye Tracking ile ambalaj tasarımı, insanların ambalaj tasarımlarına nasıl baktığını, bunları nasıl işlediğini ve tepki verdiğini inceleme yöntemidir. Göz izleme teknolojisi, katılımcıların bir ambalaj tasarımını görüntülerken göz hareketlerini ölçmek ve izlemek için kullanılır ve toplanan veriler, bir markanın ambalaj tasarımını maksimum görünürlük, etki ve etkileşim için bilgilendirmek ve optimize etmek için kullanılabilir. Bu süreç, bir markanın tüketici tercihlerini daha iyi anlamasına ve satın alma noktasında daha yüksek dönüştürülebilirliğe, etkiye ve genel başarıya sahip olacak ambalaj tasarımları oluşturmasına yardımcı olabilir.

Göz İzleme ile Ambalaj Nasıl Tasarlanır?

 1. Kullanıcı bakış modellerini ve ürün görünürlüğünü anlamak için göz izleme testleri yaparak başlayın. Bu, insanların ambalaj üzerinde nereye baktıklarını ve en çok hangi unsurlara odaklandıklarını belirlemenize yardımcı olacaktır.
 2. Bir logonun yerleştirilmesi ve diğer önemli grafik ve metin gibi önemli öğelere dikkat çekmek için görsel tasarım ve yapı ilkelerini uygulamayı düşünün.
 3.  Hayati bilgilerin öne çıkmasını sağlamak için rengi psikolojik olarak kullanın. Örneğin, önemli noktalarda zıt renkler veya daha açık renkler kullanın.
 4.  Görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak için ambalaj tasarımınıza stratejik olarak içerik ve görseller yerleştirin. Bu, içeriği köşelere, paketin üstüne/altına veya daha büyük görsellerin yakınına yerleştirmeyi içerebilir.
 5. İnsanların dikkatini çekmek için paket tasarımına hareket veya animasyon ekleyin.
 6. İnsanların dikkatini çekebilecek ve onları meşgul edebilecek QR kodları veya artırılmış gerçeklik gibi etkileşimli öğeler ekleyin.
1649228532592
Eye tracking ile tasarım

Göz İzlemeli Ambalaj Tasarımının Avantajları Nelerdir?

 1. Geliştirilmiş Kullanılabilirlik: Göz izleme, kullanıcının kafa karışıklığı yaşadığı alanları belirlemeye yardımcı olabilir ve dikkat çekmek için ambalaj tasarımında nerelerde iyileştirmeler yapılabileceğinizi hızla vurgulayabilir.
 2.  Artan Etkileşim: Gözle izleme, ambalaj tasarımlarının hangi yönlerinin en ilgi çekici olduğu konusunda fikir verebilir ve şirketlerin tasarım öğelerini daha fazla müşterinin dikkatini çekmek için optimize etmesine olanak tanır.
 3. Gelişmiş Marka Tanıma: Göz takibi, ambalajın hangi bölümlerinin en akılda kalıcı olduğunu ortaya çıkarabilir ve gelişmiş marka bilinirliğine katkıda bulunabilir.
 4. Gelişmiş Müşteri Deneyimi: Göz izleme, genel müşteri deneyimini geliştirmek için iyileştirilebilecek, alışveriş sürecinde müşteri konforunu arttıracak detaylara dikkat çekebilir.
 5. Düşük Maliyetler: Gözle izleme ile şirketler, sorunları üretim aşamasına gelmeden önce belirleyerek ambalaj tasarımlarının test edilmesi ve revize edilmesiyle ilgili maliyetleri azaltabilir.
Pazarlamacılar, müşterilerinin ürün ambalaj tasarımı yoluyla yolculuğuna ilişkin içgörü kazanarak ayarlamalar yapabilir ve raflarda öne çıkan, dikkat çeken ve müşteriler üzerinde kalıcı bir izlenim bırakan etkili tasarımlar oluşturabilir.

Nöropazarlamanın en faydalı icatlarından olan göz takibi ile ambalaj tasarımınızı geliştirmenizi ve bunu IML baskı ile uygulamanızı öneririz.

IML baskı hakkında bilgi almak için: IML Nedir? IML Baskı Nasıl Yapılır? • Divan Ambalaj
IML baskılı ambalajlarımızı incelemek için: Plastik Ambalaj Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir