Yoğurt Kaplarınızı Değerlendirmenin Yolları

yogurt ambalaj atiklari

Marketlerden veya şarküteri dükkanlarından aldığımız yoğurt kapları ve yoğurt kovaları evlerimizde birikmeye başladıkça onları değerlendirmenin yollarını ararız. Bu yazımızda bu ürünleri doğaya saygılı bir biçimde nasıl değerlendirebileceğimizi göreceğiz.

Yoğurt Kovaları ve Kapları İle Neler Yapabilirim?

 • Geri dönüşüm: Birçok plastik yoğurt kabı ve kovası geri dönüştürülebilir malzemeden yapılır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geri dönüşüm noktaları hakkında bilgi almak için bakanlığa ait +90 (312) 410 10 00 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.
 • Yeniden kullanabilirsiniz: Genellikle bu tür kaplar Polipropilen’den imal edilir ve polipropilen bilinen en sağlıklı plastik hammadesidir. Bu yüzden tekrar kullanmaya uygundur. Plastik saklama kabı olarak kullanabileceğiniz gibi bu kaplar mikrodalgaya da uygun olduğu için mikrodalga kabı olarak da kullanabilirsiniz.
 • İleri Dönüşüm (Upcycle): Yoğurt kovaları ve kapları, kuş yemlikleri, düzenleyiciler veya saklama kapları gibi eğlenceli DIY projeleri yapmak için kullanılabilir.
 • Bağış yapın: Genellikle bu tür ürünlere profesyonel sanatçılar, tasarım ve güzel sanat okulları, meslek liseleri ihtiyaç duyar. Bağış yapmanızdan memnun olacaklardır.

Yoğurt Kapları ve Kovaları ile Yapabileceğiniz DIY Projeleri

ProjeAçıklama
Kuş ve Sincap YemliğiAtık yoğurt kaplarını kuş ve sincap yemliği olarak kullanabilirsiniz. Temizledikten sonra delikler açarak kuş yemi ve fındık gibi ürünleri koyabilirsiniz.
Alet Edevat DüzenleyiciTemizlediğiniz yoğurt kovalarını alet edevatlarınızı veya takılarınızı düzenlemek için kullanabilirsiniz.
Yağmur Suyu Toplama FıçısıBüyük bir yoğurt kovasını yağmurlu günlerde çatı drenaj borunuzun çıkışına veya açık bir alana koyarak yağmur suyu toplayabilirsiniz.
Bitki Kompost KovasıAtık yoğurt kaplarını bitki kompostu üretmek için kullanabilirsiniz.
Buz KovasıYoğurt kovaları derin dondurucuya uygun olduğundan buz kovası olarak kullanabilirsiniz.

Kapları ve kovaları yeniden kullanmadan veya geri dönüştürmeden önce iyice temizlediğinizden ve kalan ürün veya etiketleri çıkardığınızdan emin olun.

plastik kap mikrodalgaya giriyor

Yoğurt Kabından Sukulent Saksısı Yapımı

Malzemeler:

 • Temiz ve boş yoğurt kapları
 • Makas
 • Matkap veya çivi ve çekiç
 • Küçük etli bitkiler
 • Saksı toprağı
 • Dekoratif taşlar veya çakıl taşları

Talimatlar:

 1. Yoğurt kaplarını iyice temizleyin ve varsa etiketlerini çıkarın.
 2. Her kabın dibinde küçük drenaj delikleri açın. Bunu yapmak için matkap kullanabilirsiniz.
 3. Ardından, kapları üstte yaklaşık bir 2cm boşluk bırakarak humuslu toprak ile doldurun.
 4. Sukulenti mevcut kabından dikkatlice çıkarın ve birbirine dolanmış kökleri, sukulenti hafifçe sallayarak gevşetin.
 5. Sukulenti, köklerin bittiği kısma kadar toprağa gömerek hazırladığınız saksıya yerleştirin ve etrafındaki toprağı sıkıştırın.
 6. Drenajı kolaylaştırmak ve dekoratif bir dokunuş eklemek için toprağın üstüne bir kat dekoratif taş veya çakıl ekleyin.
 7. Bitkinizi nazikçe sulayın ve ihtiyacına uygun bir yere koyun.

Yoğurt kaplarını kişiselleştirilmiş bir dokunuş için boyayabilir, çıkartma ve bantlarla süsleyebilirsiniz. Bu küçük sukulent saksıları, apartman daireleri gibi küçük alanlar için mükemmeldir ayrıca arkadaşlarınız ve aileniz için harika hediyelerdir.

Ambalaj atıklarını önemseyen biriyseniz şu yazımızı okumanızı da öneririz: Ambalaj Atıklarını Azaltmanın Yolları

Sağlıcakla kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı aç
1
Soruların mı var?
Scan the code
Buraya tıklayarak detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz!