En yaygın kullanılan plastik ambalaj hammaddesi polietilen (PE) ve polipropilendir (PP). Bu plastikler hafiftir, dayanıklıdır ve içine konulan ürünler için mükemmel koruma sağlar, bu da onları uzun süre saklanması gereken ürünler için ideal kılar.
Polipropilen aynı zamanda çok uygun maliyetlidir, bu da onu ambalaj endüstrisindeki birçok şirket için tercih edilen malzeme haline getirir.
Bu gibi sebeplerle oldukça fazla tercih edilen plastik ambalajlar ve plastik ambalajların ortaya meydana getirdikleri atıklar gün geçtikçe büyük bir sorun haline gelmiştir. Peki çevreye zarar veren plastik ambalaj atıklarını nasıl azaltabiliriz?
plastik atılarını azaltma

Plastik Ambalaj Atıklarını Azaltmak İçin Beş Yöntem

Plastik ambalaj atıklarının azaltılması, modern dünyadaki birçok işletme ve kuruluş için önemli bir önceliktir. Daha fazla insan plastik kirliliğinin zararlı etkilerinin farkına vardıkça, kullandığımız plastik miktarını azaltmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. İşte plastik ambalaj atıklarını azaltmanıza yardımcı olacak beş strateji:
  1. Yeniden Kullanılabilir Seçenekleri Seçin: Mümkün olduğunda, tekrar tekrar kullanılabilecek öğeleri arayın. Örneğin, tek kullanımlık bir PET sızdırmaz kap satın almak yerine tekrar kullanılabilir polipropilen kaplar gibi kaplar tercih edin. Ayrıca yeniden kullanılabilir market poşetleri, çöplüklere giden tek kullanımlık plastik poşetlerin miktarını da azaltmaya yardımcı olur.
  2. Toplu Satın Alın: Toplu olarak satın almak, ürettiğiniz plastik atık miktarını azaltmanın harika bir yoludur. Örneğin 5 tane 1lt’lik pet su şişesi almak yerine 1 adet 5lt su bidonu alın.
  3. Gereksiz Paketlemeden Kaçının: Şirketler, ürünlerini mağaza raflarında öne çıkarmak için genellikle aşırı miktarda plastik ambalaj kullanır. Alışveriş yaparken, minimum ambalajlı ürünler arayın ve aşırı plastik sargılı ürünlerden kaçının.
  4. Mümkün Olduğunda Geri Dönüştürün: Birçok plastik ürün geri dönüştürülebilir. Plastik atıklarınızı doğru bir şekilde nasıl geri dönüştüreceğinizi öğrenmek için yerel geri dönüşüm seçeneklerini araştırın. Geri dönüştürülebilir plastikleri öğrenmek için Plastik Nedir? Plastik Hammaddeleri Nelerdir?  yazımızı okuyun.
  5. Alternatifleri Seçin: Biyoplastik, kağıt, cam ve alüminyum gibi geleneksel plastik ambalaj malzemelerine birçok alternatif vardır. Ambalaj çözümleriniz için bu malzemeleri kullanmayı düşünün.
İşletmeler ve kuruluşlar, bu stratejileri uygulayarak plastik ambalaj atıklarını büyük ölçüde azaltabilir. Biraz çaba ile daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmak ve çevremizi daha fazla zarar görmekten korumak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir