Ambalaj Tasarımına Dair Dünyaca Ünlü Blog Siteleri

tasarim bloglari oneri

Ambalaj tasarımına meraklıysanız veya bu sektörde çalışıyorsanız bu yazıdaki blog siteleri sizin için faydalı olabilir. Bu konuda Türkçe bir site açılmadığı için maalesef sizinle sadece İngilizce kaynakları paylaşabiliyorum. Eğer Türkçe kaynaklar arıyorsanız Ambalaj Tasarımı kategorimizi inceleyebilirsiniz:

https://divanambalaj.com/category/ambalaj-tasarimi-nasil-olmali/

1. Packaging of The World

İlk önerim benim de zaman zaman girip tasarımları incelediğim packagingoftheworld.com. Bu site aslında çeşitli yazıların paylaşıldığı bir web sitesi değil. Daha çok Dünya’nın dört bir yanındaki grafik tasarım uzmanlarının tasarladıkları ambalajları sergileyebildikleri bir web sitesi. Bir çeşit ambalaj Pinteres’i diyebiliriz. Tasarımları, ambalajın malzemesine, tasarım yılına, ülkesine göre filtreleyebiliyorsunuz. Siz de kendi ürünlerinizi burada sergileyebilir ve hatta grafiker arayan bir müşteri bulabilirsiniz. Bir çok Türk tasarım uzmanı da bu web sitesinde çalışmalarını paylaşmış.

Bu site çoğu zaman benim için “ambalaj tasarımı nasıl olmalı?” sorusuna somut bir karşılık aradığım zamanlarda kullandığım bir yer. Size de tavsiye ederim.

packaging of the world

2. The Dieline

İkinci önerim thedieline.com. Dünyaca ünlü uzman Andrew Gibbs tarafından 2007 yılında kurulan Dieline, web sitesinde yüzlerce yazı ile tasarımcılara fikirler veren ve yol gösteren yazılar paylaşıyor. Dieline yıllar içinde gelişerek kendine ait, yılda bir düzenlenen bir konferansa ve Dieline Awards isminde, dünyaca ün yapmış bir ambalaj tasarım yarışmasına da ev sahipliği yapıyor. Eğer yeni başlayan bir grafiker iseniz, kim bilir belki bir gün siz de bu ödülü almayı başarırsınız.

dieline design

3. World Brand Design

Sırada worldbranddesign.com var. World Brand Design bu listenin en dolu blog yazılarına sahip sitesi.

Aslında isminden de anlayabileceğiniz gibi sadece ambalajlama üstünden ilerlemeyen bir web sitesi. Marka dizaynı ile ilgileniyorlar. Fakat markayı öne çıkartmanın en önemli bileşenlerinden biri ambalaj olduğu için bu alanda binlerce içerik bulabilirsiniz. Ayrıca Dünya’nın dört bir yanındaki ambalaj yarışmalarına dair de en geniş kapsamlı içeriği toplayan yegane site de burası. Keyifli okumalar.

world brand design

4. Pack World

Aslında sadece ambalaj dizaynına dair içerikler üretmese de tasarım kategorisi altında yine onlarca içerik paylaşan packworld.com/design bu listeye girmeyi hak eden bir başka web sitesi. Benim de genel olarak ambalaj hakkında Dünya trendlerini takip ettiğim sitelerden biri olan packworld.com’u da bookmark’larınıza eklemenizi öneririm.

packaging world

5. Industrial Packaging

Daha çok esnek(flexible) ambalaj‘a yönelik çalışan industrialpackaging.com bu listedeki son önerimiz olacak. Esnek paketleme malzemelerine yönelen bir firma oldukları için daha çok doypack, streç ambalajlara dair içerikler üreten site farklı bir alana yönelmek isteyenler için iyi bir rehber olabilir.

Umarım bu yazımız, ambalaj tasarım alanında Türkiye’de yeterli içerik bulamayan meraklılara yol gösterici olmuştur. Bizlere yorum üzerinden veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilir ve sorularınızı, taleplerinizi iletebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı aç
1
Soruların mı var?
Scan the code
Buraya tıklayarak detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz!