Ambalaj Malzemeleri ve Makineleri Satın Almadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular

plastik kap imalati oncesi

Kahvenizden son yudumunuzu alıp fincanı yavaşça masanızın üzerine koyarken çok heyecanlısınız. Aklınızda ambalaj malzemeleri ve makineler var. Ve siz hazırsınız.

Önünüzde düz ekran LCD monitör parlıyor ve yüzünüze o güzel mavi ışığı yansıyor. Damarlarınızda dolaşan kafeini hissedebiliyorsunuz.

Klavyede bir şeyler yazıyorsunuz; parmaklarınızın altındaki tuşların her tıkırtısında heyecanınız artıyor. Enter tuşuna basıyorsunuz.

Şimdi, seçtiğiniz ambalaj üreticisinin ve makine tedarikçisinin ana sayfasına bakıyorsunuz. Uzun zamandır bu anı bekliyordunuz.

Bugün o gün, diye düşünüyorsunuz kendi kendinize!

Nihayet satın almaya hazırsınız ve satın al düğmesine basmak üzeresiniz.

Sanki başka bir alemden bir ses sizi çağırıyormuş gibi hafif bir fısıltı duyuyorsunuz. Ve aniden donup kalıyorsunuz. Parmağınız enter tuşunun üzerinde geziniyor.

Bekle, diyor içinizden bir ses.

Beklemek mi? Kendi kendinize düşünüyorsunuz. Hayır, bunu yapmak istiyorum; satın almaya hazırım, diye haykırıyorsunuz kimseye belli etmeden!

Tekrar satın alma düğmesine basmaya çalışıyorsunuz. Ve yine, parmağınız klavyenizdeki enter tuşunun yüzeyini zar zor çizerken duruyor.

Bekle, diyor ses, şimdi daha yüksek, sanki odada sizinle birlikte duran bir kişiden geliyormuş gibi. Bu kim olabilir, diye soruyorsunuz kendinize sessizce?

Bugün burada bu satırları okurken, size cevap veriyoruz. Biziz o ses, Divan Ambalaj! Muhtemelen neden ambalaj makineleri ve malzemeleri satın almanızı istemiyormuşuz gibi göründüğümüzü merak ediyorsunuz.

İstiyoruz. Gerçekten istiyoruz; ancak siz henüz hazır olmayabilirsiniz. Öncelikle birkaç temel soruyu yanıtlamanız size yardımcı olacaktır ve biz de bu soruların üzerinden sizinle birlikte geçmek için buradayız.

Bu makaledeki maddeleri hallettiğinizde satın almaya hazır olacaksınız.

Satın Almadan Önce Şu Sorulara Yanıt Vermelisiniz

logo dizayn

Logonuz Hazır mı?

Halihazırda bir logonuz var mı? Eğer yoksa, ambalajlarınızda bir logo kullanmayı düşünüyor musunuz?

Logonuzu ambalajlarınızda kullanacağınızı varsayalım. Bu durumda, satın almadan önce bir logo oluşturmanız gerekecektir.

Bir logonuz varsa, kendinize bir soru sormanız gerekir. Logonuzun ambalajın üzerine IML ile mi yoksa ambalaja uygulanacak bir başka etikete mi basılacak?

Logonuzun basılacağı kabı veya etiketleri satın almak için bir üreticiye ulaşmadan önce bu bilgiye sahip olmanız gerekir.

Logonuz Aİ formatında mevcut mu? Değilse, logonuzu bastırmaya çalışmadan önce logonuzu bir Aİ dosyasına dönüştürmek isteyeceksiniz. Bu, ambalaj imalatcısının ihtiyaçları için en iyi dosya formatıdır.

Logonuzun Aİ(Adobe Illustrator dosyası) olarak hazırlanmış olması, logonuzu bastırma sürecini daha hızlı ve kolay hale getirecektir.

su siseleri

Ürününüzün Nasıl Görünmesini İstiyorsunuz?

Nihai ürününüzün mağaza raflarında nasıl görünmesini istediğinize dair bir vizyonunuz var mı? Ambalaj malzemelerinizin paketlenmiş ürününüz üzerinde nasıl görünmesini istediğinizi biliyor musunuz? Eğer yoksa, ambalajınızı satın almadan veya dış kaynak kullanmadan önce bu vizyonu formüle etmek isteyeceksiniz.

Ambalaj tedarikçiniz, ürününüzün neye benzemesini istediğinize dair açık ve net bir açıklamanız olmadan size yardımcı olamayacaktır. Örneğin ürününüzün şeklini, saklama koşullarını ve ürünlerinizin nerede sergileneceğini belirlemeniz önemlidir.

Bu vizyonu aklınıza koyduktan sonra bir açıklama yazmayı düşünün. Mümkünse, nihai ürününüzün mağazada görünmesini istediğiniz halinin illüstrasyonu, fotoğrafı veya videosu gibi görsel bir yardım sağlayın.

Bunu yaparak ambalaj satın alma sürecini basitleştirebilir ve hızlandırabilirsiniz.

depo

Ürünleriniz Nerede Üretilip Paketlenecek?

Ürününüz nerede üretilecek? Bir depoda mı, evinizde mi, küçük bir üretim tesisinde mi, büyük bir üretim tesisinde mi yoksa başka bir yerde mi? Peki hazır olan ürünleriniz nerede paketlenecek?

Paketleme makineleri ve malzemeleri satın almaya çalışmadan önce bunu belirlemelisiniz. Bunu yapmalısınız çünkü tüm paketleme ekipmanları ve malzemeleri tüm üretim alanları için uygun olmayabilir.

Örneğin, paketlemek istediğiniz ürünler soğukta üretiliyorsa bazı ambalajlar soğuğa dayanıklı olmayabilir veya sızdırma yapmaması için ekstra bir makine almanız gerekiyor olabilir.

Ürünlerinizi paketleyeceğiniz yer hakkında bilgi vermeniz gerekecektir. Bu konumda sahip olduğunuz alan hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz gerekecektir.

Ayrıca paketleme tedarikçinize mevcut kamu hizmetlerinizi, elektrik çıkışınızı, işgücünüzü ve emrinizdeki ilgili unsurları bildirmeniz gerekecektir.

Bu bilgiler olmadan, paketleme tedarikçiniz uygun paketleme malzemelerini ve makinelerini doğru şekilde satın almanıza yardımcı olamayacaktır.

Bu nedenle, satın alma girişiminde bulunmadan önce bu bilgileri derlemeniz ve tedarikçinize sağlamanız faydalıdır.

uretim suresi

Üretim İçin Ne Kadar Vaktiniz Var?

Ambalaj firmasının, projenizi ne kadar hızlı tamamlamak istediğinizi bilmesi gerekecektir. Ayrıca, ürünlerinizi istediğiniz süre içinde hazır etmek için ilk etapta kaç adet ihtiyacınız olduğunu da bilmeleri faydalıdır.

Dolayısıyla, kendinize kaç ürünün paketlenmesini ve ne kadar hızlı raflarda yer almasını istediğinizi sormanız gerekir.

Birçok ambalaj malzemesi türü için minimum sipariş gereksinimleri olduğunu unutmamak da önemlidir.

Genel bir kural olarak, üretim hacminiz düşükse bir ambalaj üreticisi ile çalışmak istemezsiniz. Düşükse, daha küçük ekipman parçaları ve malzeme siparişleri için çevrimiçi alışveriş yapmak sizin için daha iyi olabilir.

Çoğunlukla 10.000 adedin altı düşük hacimde üretim olarak geçer.

otomasyon

Ürünlerinizi elle mi paketleyeceksiniz yoksa otomatik paketleme makinanız var mı?

Paketleme makineleri ve malzemeleri satın almadan önce, paketleme hattınızda işçi mi çalıştıracağınıza yoksa tam otomatik paketleme makineleri mi kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.

Tam otomatik ekipman önemli bir yatırımdır. Yukarıdaki maddelerden birini seçmeden önce, istediğiniz makine ve malzemeleri satın almaya gücünüzün yetip yetmeyeceğini belirlemeniz gerekir.

Karar verdikten sonra, tedarikçinize ürünlerinizi paketlemek için tam otomatik ekipmana mı ihtiyacınız olacağını yoksa insan emeği mi kullanacağınızı bildirmeniz gerekir.

kamyon nakliye

Nihai ürünlerinizin nakliyesini nasıl yapacaksınız?

Nihai ürünlerinizi göndermek için ne tür bir nakliye türü kullanacaksınız? Nakliye aracına nasıl yükleyeceksiniz? Karton kutular mı kullanacaksınız? Streç film? Köpükleme mi? Başka bir şey ya da bir veya daha fazla malzemenin kombinasyonu mu?

Bir ambalaj satın almadan önce, ambalaj şirketinize yukarıdaki soruların yanıtlarını bildirmelisiniz.

Ürünleriniz nakliye için paketlendikten sonra, ürünlerinizi nasıl göndereceksiniz? USPS MI? FedEx mi? UPS ile? Demiryolları? Kamyonla mı?

yiyecek paketleme

Gıda ürünü için mi ambalaj arıyorsunuz?

Gıda paketleme diğer ürünlerin ambalajlanmasında kullanılanlardan farklı bir dizi kural ve düzenlemeye sahiptir.

Ürünlerinizi paketlemek için kullanmak istediğiniz ekipman ve malzemeleri satın almadan önce bu kurallar ve düzenlemeler hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekecektir.

Örneğin bir çok Avrupa ülkesi gıda ambalajı ithal ederken bir dizi belge talep eder. Bazı ülkelerde ise plastik ürünlerin kullanımı kısıtlanmıştır.

Ayrıca, tüm malzemeler gıdaya uyumlu değildir. Gıda ambalajı yapıyorsanız, gıda güvenliği sertifikalı bir ambalaj malzemesi seçmeniz gerekecektir.

Ve Artık Satın Alabilirsiniz

Yukarıdaki soruların yanıtlarını edindikten sonra, bu bilgileri harmanlayıp ve hepsini bir ambalaj uzmanına (bize :)) gönderebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerle üreticiler ihtiyaçlarınıza uygun ambalaj malzemesi ve makinesi satın almanıza yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olacaklardır.

Bu görevi tamamladıktan sonra, satın alma işlemi yapmaya hazır olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı aç
1
Soruların mı var?
Scan the code
Buraya tıklayarak detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz!