Müşterilerimizin en çok zorlandığı konulardan olan hacim ile ağırlığın farkını bu blog yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Hacim ve ağırlık birbirine karıştırılır çünkü her ikisi de bir nesnenin boyutunun ve kütlesinin önemli ölçümleridir. Hacim, bir nesnenin kapladığı alan miktarının bir ölçüsü iken ağırlık, bir nesne üzerindeki yerçekimi kuvvetinin bir ölçüsüdür. Birlikte, nesnelerin boyutunu ve kütlesini doğru bir şekilde ölçmek ve karşılaştırmak için kullanılabilirler.

Örnek vermek gerekirse 1 litre hacimdeki bir peynir kutusuna peynirin türüne bağlı olarak 1 kg peynir sığmayabiliyor.  Veya 400ml lokum ambalajımıza 400gr lokum sığmayabiliyor.

Hacim Nedir?

Hacim, üç boyutlu bir nesnenin kapasitesinin ölçüsüdür. Metreküp (m3) veya fit küp (ft3) gibi kübik birimlerle ölçülür. Hacim, bir nesnenin uzunluğu, genişliği ve yüksekliği çarpılarak hesaplanabilir. Örneğin, bir kenar uzunluğu 5 cm olan bir küpün hacmi 125 cm3’tür (5 x 5 x 5 = 125).

Hacim, mühendislik, matematik ve fizik dahil birçok alanda önemli bir kavramdır. Örneğin, mühendisler hacmi bir tankın veya rezervuarın kapasitesini ölçmek için kullanırken, matematikçiler bunu bir kürenin veya koninin hacmini hesaplamak için kullanırlar. Fizikte hacim, su veya hava gibi bir maddenin kütlesini ölçmek için kullanılır.

Hacim ayrıca, bir sıvı veya gazın hacmi gibi bir maddenin kapladığı alan miktarını ölçmek için de kullanılır. Bir sıvı veya gazın hacmi genellikle litre (L) veya mililitre (mL) cinsinden ölçülür. Örneğin bir litre suyun hacmi bir litredir.

Ayrıca hacim, bir kabın boyutunu veya içindeki malzeme miktarını tanımlamak için kullanılabilir. Örneğin, bir kutu mısır gevreğinin hacmi bir litre olarak tanımlanabilir.

krem-peynir-kabi
Örneğin bu 250ml hacimli krem peynir ambalajı 180gr ağırlığında krem peynir alır.

Ağırlık Nedir?

Ağırlık, bir nesneye uygulanan yerçekimi kuvvetinin bir ölçüsüdür. Uluslararası Birimler Sisteminde (SI) bir kuvvet birimi olan Newton cinsinden ölçülür. Ağırlık, bir nesne üzerindeki yerçekimi kuvvetinin ölçüsüdür ve nesnenin kütlesinin yerçekimi ivmesiyle çarpımının sonucudur. Örneğin Dünya’daki 1 kg’lık bir cismin ağırlığı 9,81 Newton’dur.

Bir cismin ağırlığı, kütlesi ile de ifade edilebilir. Kütle, bir nesnenin içerdiği madde miktarının ölçüsüdür ve tipik olarak kilogram veya pound olarak ifade edilir. Bu, bir nesnenin ağırlığının, kütlesinin yerçekimi ivmesiyle çarpımına eşit olduğu anlamına gelir. Yani bir cismin kütlesi 1 kg ise, Dünya’daki ağırlığı 9.81 Newton’dur.

Ağırlık ayrıca hava basıncı, kaldırma kuvveti ve yükseklik gibi diğer faktörlerden de etkilenebilir. Hava basıncı, nesnelerin Dünya’dakinden daha hafif olmasına neden olurken, kaldırma kuvveti nesnelerin daha ağır olmasına neden olabilir. Daha yüksek rakımlarda, nesnelerin Dünya’dakinden daha hafif olmasına neden olabilecek daha az hava basıncı vardır.

Ağırlık, bir nesnenin ağırlığını ölçmenin yanı sıra, bir nesnenin başka bir nesneye (yerde duran bir kişi gibi) uyguladığı kuvveti ölçmek için de kullanılabilir. Bu, kişinin ağırlığı olarak bilinir. Bir kişinin ağırlığı, bir nesneye uygulanan kuvveti ölçen bir cihaz olan bir kuvvet plakası kullanılarak ölçülebilir.

Hacim ile Ağırlığın Farkı Nedir?

Hacim, bir nesnenin veya maddenin kapladığı alan miktarının ölçüsüdür ve genellikle litre, galon veya metreküp cinsinden ölçülür. Ağırlık, genellikle kilogram, pound veya ons olarak ölçülen bir nesne veya maddede bulunan madde miktarının ölçüsüdür.

Hacim, bir nesnenin veya maddenin içsel bir özelliğidir, yani nerede bulunursa bulunsun değişmez. Bununla birlikte ağırlık, bir nesnenin veya maddenin bulunduğu yere göre değişebilen yerçekimi çekiminin bir ölçüsüdür. Örneğin, Dünya yüzeyindeki bir nesne, Ay’a götürüldüğünde, yerçekimi kuvvetlerindeki farklılıktan dolayı farklı bir ağırlığa sahip olacaktır.

Hacim tipik olarak sıvıları, katıları ve gazları ölçmek için kullanılırken ağırlık, kütlesi olan nesneleri veya maddeleri ölçmek için kullanılır. Örneğin, bir litre su ister kapta ister kovada olsun aynı hacme sahiptir, ancak ağırlığı bardakta veya kovada ne kadar su bulunduğuna bağlı olarak değişir.

Hacim aynı zamanda depolama tankı veya yakıt tankı gibi bir konteynerin kapasitesini ölçmek için kullanılırken, ağırlık konteynerde bulunan malzeme miktarını ölçmek için kullanılır. Örneğin, bir yakıt deposunun kapasitesi 200 litre olabilir, ancak ağırlığı, içerdiği yakıt miktarına bağlı olacaktır.

Sonuç olarak, hacim ve ağırlık arasındaki fark, hacmin bir nesnenin veya maddenin kapladığı alan miktarını, ağırlığın ise bir nesne veya maddede bulunan madde miktarını ölçmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir